Miody greckie – Grecja kraina miodem płynąca.

Grecja to nie tylko piękne plaże, słoneczne wybrzeża i przejrzyste morze. To przede wszystkim kraj szczyczący się wielowiekową kulturą i ciągle żywmi tradycjami. Jedną z najważniejszych rzeczy dla większości Greków jest aromatyczna grecka kuchnia. Wszystkie tradycyjne potrawy są przygotowywane z lokalnych składników i przyprawione wonnymi ziołami. Po wytawnej uczcie zawsze następuje moment, na który czeka wielu łasuchów czyli deser. A w Grecji, jak deser to miód.

Praca pszczelarza w greckiej pasiece

Współczesne greckie miody to prawdziwe dzieła sztuki. Prawdopodnie magię czyni tu połączenie wieloletniej pszczelarskiej tradycji z korzystaniem z najbardziej urodzajnych terenów grecji i różnych dzikich kwiatów. Przyjrzyjmy się razem ich właściwościom.

Rodzaje miodów greckich i ich właściwości

Pszczoła w plastrze miodu, zdjęcie z greckiej pasieki

Dwa główne rodzaje miodów to spadziowy i kwiatowy.

Miody spadziowe powstają z soku drzewnego (spadzi) przetworzonego przez pszczoły. Mogą pochodzić zarówno z drzew iglastych (m.in. miód sosnowy, miód jodłowy), jak i liściastych (m.in. miód dębowy, miód kasztanowy). Bardzo popularne są miody spadziowo-nektarowe, łączące właściwości spadziu i nektaru.

Rodzai miodów wielokwiatowych może byc tyle, ile natura dała nam kwiatów. My nie możemy się oprzeć aromatowi miodów wielokwiatowych, pomarańczowych, kasztanowych czy tymiankowych. Rozpocznij z nami słodką przygodę i dowiedz sie więcej!

Grecki miód tymiankowy

Grecki miód tymiankowy Melitimon, słoik 250 gram

Miody tymiankowe występują w całej Grecji, ale klasyczne źródło miodu tymiankowego pochodzi ze zboczy góry Hymettus (w Attyce niedaleko Aten). Powszechnie handlowana nazwa Hymettus stała się synonimem miodu.

Miód tymiankowy spokojnie można nazwać królem greckich miodów kwiatowych. Jest bursztynowy, ciemny wręcz lekko brunatny. Aromat pochodzi od kwiatów tymianku, więc nie będzie zaskoczeniem jego ziołowy, lekko korzenny smak.

Popularnym sposobem jedzenia miodu tymiankowego w Grecji jest polewanie świeżego jogurtu greckiego kroplami aromatycznego miodu (znanym jako „Yiaourti me Meli”: γιαούρτι με μέλι). Dodaj jeszcze odrobinę orzechów i parę jadalnych kwiatów, a odnajdziesz wyjątkowe smaki grecji zawarte w jednym, prostym daniu.

Właściwości miodu tyminakowego.

Możemy rozpływać się nad smakiem, aromatem czy zbilansowaną słodyczą miodu tymiankowego godzinami. Jednak ma on również ogrom wartości prozdrowotnych. W tym cudownym miodzie znajdziemy kwasy fenolowe, flawonoidy, witaminy (głównie z grupy B), składniki mineralne takie jak: wapń, żelazo, miedź, mangan, fosfor, cynk, potas, sód. Prawdziwa bomba prozdrowotna, prawda?

A to nie wszystko Aktywnymi składnikami tymianku są biocydy i tymol. Mają doskonałe właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a w Grecji zioło to jest nadal stosowane jako okład na rany, zapobiegający infekcji. Na co pomaga zatem ten miód kwiatowy? Pomaga przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Jeżeli masz kaszel lub boli Cię gardło nie wahaj się i sięgnij po to pyszne remedium na Twoje dolegliwości .

Naleśniki polane greckim miodem tymiankowym

Moc nieocenionych miodów jest w kulturze greckiej wiecznie żywa. Skorzystaj z tego i Ty. Zastanwiasz się jednak gdzie kupić miód tymiankowy? Zajrzyj tutaj i rozkoszuj się najwyższej jakości naturalnym, ekologicznym przysmakiem.

Miód z mastihą

Ten miód zajmuje specjalne miejce w naszym sercu. Miody greckie oparte na żywicy z drzewa pistacjowego są odzwierciedleniem greckiej natury. Zarówno fauny, flory, jak i ludzkiego charakteru.

Na Peloponezie w okolicy góry Parnon Arkadia, dziewiczego terenu pełnego niczym nieskażonej natury mieszka Nikos. Nikos, tak jak jego ojciec i dziadek zajmuje się produkcją miodów. Rozszerzył jednak swoją działalność w stosunku do swoich antenatów i wysyła sowje produkty w wiele miejsc w Grecji. Jednym z takich miejsc była wyspa Chios, którą porastają drzewa pistacji kleistej Pistacia lentiscus. Powstaje z niej mięka, naturalna żywica nazywana mastihą czyli Łzami Chios. Romatyncznie prawda? Dalsza część tej (prawdziwej) historii jest jeszcze ciekawsza. Lokalny producent mastihy z Chios był tak zachwycony miodami Nikosa, że postanowił sprawić mu niespodziankę świąteczną. Dodał do jednego z miodów swój produkt i taki podkręcony miód odesłał do Nikosa mieszkającego na blisko zboczy góry Parnon Arkadia na święta. Pszczelarz wzruszony prezentem i jakością stworzonego smakołyku, na stałe włączył go do swojej oferty. Jest to kwintesencja bogatej greckiej natury. I ludzie i kwiaty chojnie dzielą się z innymi, tym co mają najlepsze.

Cechy charakterystyczne miodu z mastihą

Mają lekko czerwony odcień i szczyci się swoimi właściwościami prozdrowtnymi. Mastiha wspomaga leczenie problemów żołądkowo-jelitowych. Słynie z właściwości przeciwzapalnych, przeciwmiażdżycowych i przeciwcukrzycowych. Lekarze twierdzą, że regularne jej stosowanie obniża otłuszczenie wątroby, co poprawia jej funkcjonowanie i pozwala na lepszą pracę całego układu trawiennego. Greckie miody z dodatkiem łez Chios zwalczają droboustroje, a nawet pomagają w walce z nowotworami. Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów wpływa na zmniejszenie powstawania wolnych rodników i zmniejszanie wzrostu komórek rakotwórczych.

Grecki miód pomarańczowy

Ta kwiatowa odmiana miodu jest zbierana przez pszczoły z kwiatów pomarańczy, cytryny i mandarynki. Pszczoły zbierają nektar od wszystkich na raz, ponieważ zwykle sadzi się je razem. Miód cytrusowy stanowi około 25% greckiej produkcji miodu. To wyjątkowo słodki smak o intensywnych kwiatowych aromatach i bardzo jasnożółtym kolorze. Charakterystyczny smak kwiatów pomarańczy podbija słodycz miodu.

Zbiór miodu pomarańczowego w greckiej pasiece.

Właściwości miodu pomarańczowego

Miód pomarańczowy działa na nas jak wakacje w Grecji. Tzn uspokaja, relaksuje i pomaga się rozluźnić. Redukując stres reguluje pracę układu pokarmowego, a także zmnijesza ryzyko napadu migreny. Jest cenny źródłem witamin C, E,K, dodatkowo uzupełnie dietę o prowitaminę A oraz witaminy z grupy B. Zadba też o Twój spokojny sen, dlatego polecamy herbatkę z miodem pomarańczowym pod koniec męczącego dnia. Pamiętaj, aby dodać miód jak herbata ostygnie poniżej 40 stopni C, bo inaczej straci swoje wręcz magiczne właściwości.

Grecki miód wrzosowy

Ta kwiatowa odmiana miodu jest wytwarzana z nektaru różowych kwiatów wrzosu. Kolor greckiego miodu wrzosowego może wahać się od czerwonobrązowego do jasnokremowego, konsystencja jest gęsta, a aromat lekki. Jako kwiatowy miód grecki ma tendencję do bardzo szybkiej krystalizacji, w ciągu 1-3 miesięcy, dlatego nie należy go mieszać z innymi odmianami. 

Grecki miód kasztanowy

Miód kasztanowy jest zwykle mieszanką spadzi leśnej, którą pszczoły zbierają z wydzielin mszycy Myzocallis castanicola oraz z nektaru kwiatów kasztanowca. Posiada intensywny aromat i lekko gorzkawy smak podobny do jadalnych kasztanów. Słodko gorzki miód kasztanowy jest bogaty w aminokwasy i pierwiastki śladowe. Ma tendencję do wolniejszej krystalizacji, podobnie jak inne odmiany miodów leśnych. Jest to wyjątkowa odmiana greckiego miodu.

Grecki miód dębowy

Jest jednym z najrzadszych greckich miodów. Pochodzi z zielonych zboczy góry Parnon , z dębowego lasu na płaskowyżu Foloi. Grecki miód dębowy znany jest ze swojego wyjątkowego koloru, który jest prawie czarny! Miód dębowy był stosowany w medycynie przez starożytnych Greków i posiada więcej właściwości przeciwutleniających niż większość innych znanych odmian. Ma lekko karmelizowany, aczkolwiek mniej słodki smak i może być lekko pikantny. Smak ten jest efektem mikroklimatu dziewiczego terenu słynnego dębowego lasu na płaskowyżu Foloi.

Grecki miód jodłowy i sosnowy

Grecki miód jodłowy lub grecki miód sosnowy to jeden z najrzadszych produktów na całym świecie. Imponujący perłowo-bursztynowy kolor, charakterystyczne metaliczne refleksy i niezwykle gęsta faktura czynią go wyjątkowym. Jest pikantny i smakuje jak toffi, a aromaty różnych kwiatów i wydzielającej się jodły stanowią prawdziwą ucztę smaków i kolorów.

Główną cechą tego rodzaju miodu jest to, że nie krystalizuje się łatwo i nie jest zbyt słodki w smaku. Zawiera także mniej kalorii w porównaniu do miodu kwiatowego. Jego kolor waha się od bladego w przypadku produkcji wiosenno-letniej (gęsty miód) do ciemniejszego w przypadku produkcji jesiennej.

Miód sosnowy jest uważany za bardzo odżywczy rodzaj miodu, co wskazuje na wysoką zawartość popiołu. Dzieje się tak głównie ze względu na dużą liczbę różnych substancji występujących w greckich sosnach. Miód sosnowy jest bogaty w metale i minerały (m.in. wapń, magnez, cynk, żelazo, miedź itp.), dzięki czemu jest doskonałym lekarstwem na dolegliwości żołądkowe.Niezależnie od tego, czy szukasz zdrowego pożywienia, czy naturalnego środka leczniczego, na swojej krótkiej liście opcji warto umieścić miody jodłowy i sosnowy.

Miody greckie – źródło dobrego smaku i zdrowych mikroelementów

Miod grecki, pozyskiwany z różnych rodzajów kwiatów i drzew, takich jak tymianek, dąb, kasztanowiec i sosna, jest skarbnicą korzyści zdrowotnych. Szczególnie ceniony jest miód tymiankowy, bogaty w kwasy fenolowe, flawonoidy, witaminy i minerały, który wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze oraz pomaga w infekcjach górnych dróg oddechowych. Miód grecki z mastihą z Chios ma działanie przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe i przeciwcukrzycowe, a także pomaga w problemach żołądkowych i zmniejsza ryzyko tłustej wątroby. Miód o smaku kwiatu pomarańczy działa relaksująco, redukuje stres i wspomaga trawienie, dostarczając jednocześnie witamin C, E, K i grupy B.

Grecki miód wrzosowy ma bogaty, ciemny kolor i delikatny aromat, szybko krystalizuje i nie powinien być mieszany z innymi rodzajami miodu. Miod kasztanowy, będący mieszanką miodu leśnego i nektaru z kwiatów kasztanowca, ma intensywny aromat i lekko gorzki smak. Miod dębowy, o prawie czarnym kolorze i karmelizowanym, mniej słodkim smaku, jest bogaty w przeciwutleniacze i ma właściwości lecznicze.

Rzadki miód sosnowy ma perłowo-bursztynowy kolor z metalicznymi refleksami, nie krystalizuje łatwo i ma niską zawartość kalorii. Jest bogaty w minerały i metale, co czyni go korzystnym dla problemów żołądkowych. Wszystko to podkreśla zalety miodów greckich, które są nie tylko smaczne, ale i zdrowe.