Kawa po grecku, kawa frappe i freddo.

Grecka kultura kawowa ma swoją unikalną tożsamość, która różni się od innych europejskich tradycji. W szczególności, grecka kawa na zimno, znana jako frappe i cafe freddo, cieszy się ogromnym uznaniem, zarówno wśród mieszkańców Grecji, jak i turystów. Kawa frappe i freddo – grecka kawa na zimno, która jest popularna zwłaszcza latem.

Tradycyjna kawa grecka Ellinikos Kafes, przygotowana w tygielku "briki"

Picie kawy w Grecji to rytuał, który ma głębokie korzenie w tamtejszej kulturze i jest nieodłącznym elementem codziennego życia. Grecka kawa, znana również jako “Ellinikos kafes”, jest synonimem dobrej, kultowej kawy i jest powszechnie spożywana o każdej porze dnia – rano, w porze lunchu czy wieczorem.

Dla wielu Greków, moment picia kawy to okazja do spędzenia czasu ze znajomymi, rodzina lub na chwilę relaksu samemu. Tradycyjnie podawana jest jako filiżanka czarnej kawy, często serwowana z ciasteczkiem.

Kafeńjo, lokalne kawiarnie, są miejscem, gdzie spotykają się mieszkańcy, aby cieszyć się swoim ulubionym napojem i zrelaksować się. To nie tylko o sam napój, ale także o atmosferę i możliwość spędzenia czasu w przyjaznej atmosferze.

Wszystko to sprawia, że picie kawy w Grecji to nie tylko konsumpcja napoju, ale prawdziwy rytuał, który jest integralną częścią greckiego stylu życia.

Dlaczego kawa grecka, a nie turecka?

Choć kawa grecka i turecka mają wiele wspólnego, istnieją pewne kluczowe różnice. Tradycyjna kawa po grecku jest przygotowywana w specjalnym niewielkim dzbanku zwany “briki”. Jest to metoda podobna do tej stosowanej w Turcji, ale greckie ziarna kawy są zazwyczaj mielone do bardziej drobnego proszku.

Kawa po grecku jest również znana z wyjątkowego smaku i aromatu, który jest wynikiem długiego procesu parzenia. W przeciwieństwie do tureckiej kawy, która jest często słodka i mocna, kawa grecka ma bardziej subtelny, delikatny profil smakowy.

Tradycyjna kawa grecka “Ellinikos Kafes”

Tradycyjna kawa grecka, znana również jako “ellinikos kafes”, jest ulubionym napojem Greków i integralną częścią ich codziennego życia. Jest przygotowywana w specjalnym tygielku o nazwie briki, który jest najczęściej wykonany z miedzi, z wewnętrzną powłoką cynkową mającą właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze.

Ellinikos Kafes jest przygotowywana w specjalnym tygielku o nazwie briki

Kultura picia kawy w Grecji jest głęboko zakorzeniona w społeczeństwie. Kawa jest podawana przez cały dzień, a jej parzenie i picie to prawdziwy rytuał. Tradycyjnie, grecka kawa jest pita wolno, umożliwiając długie rozmowy i relaks.

Historia greckiej kawy sięga czasów Imperium Osmańskiego, kiedy to kawa zaczęła być popularna na Bliskim Wschodzie. Z czasem, sposób parzenia kawy przemienił się, tworząc unikalny styl grecki.

Poniżej przedstawiam przepis na przygotowanie greckiej kawy w tygielku briki:

 1. Wlej do tygielka ilość zimnej wody odpowiadającą pojemności filiżanki
 2. Dodaj jedną lub dwie łyżeczki kawy
 3. Dodaj cukier według uznania.
 4. Powoli podgrzewaj zawartość na małym ogniu
 5. Gdy kawa zacznie się pienić, mieszaj energicznie
 6. Gotuj, aż powstanie pianka, ale uważaj aby nie doprowadzić do wrzenia.
 7. Gdy pianka osiągnie odpowiednią konsystencję, zdejmij tygielek z ognia i delikatnie przelej kawę do filiżanki.

Pamiętaj, że grecka kawa jest tradycyjnie podawana z szklanką zimnej wody.

Kawa Frappe – grecka kawa na zimno

Kawa frappe (cafe frappe) to prawdziwy symbol greckiego lata. To orzeźwiający napój na bazie kawy rozpuszczalnej, wody i cukru, ubijany do piany i serwowany z lodem. Często dodaje się do niego mleko, aby nadać mu kremowej konsystencji. Frappe jest idealne na gorące, letnie dni i jest nieodłącznym elementem greckiego krajobrazu.

Przygotowanie kawy frappe

Przygotowanie tego napoju jest dość proste i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Wystarczy, że masz kawę rozpuszczalną, lód w kostkach i mikser do frappe.

Przepis na domową grecką kawę frappe:

 1. Do wysokiej szklanki wsyp dwie łyżeczki kawy rozpuszczalnej i dwie łyżeczki cukru (ilość cukru można dostosować do własnych preferencji smakowych).
 2. Następnie zalej kawę i cukier około trzema łyżkami zimnej wody.
 3. Użyj miksera do frappe (lub shakera, jeśli nie masz miksera) i miksuj przez około 10-20 sekund, aż powstanie gęsta piana. Jeżeli używasz shakera, wstrząsaj nim przez co najmniej minutę.
 4. Gdy piana jest już gotowa, dodaj do szklanki kostki lodu i zalej resztą zimnej wody. Możesz również zalać zimnym mlekiem, jeśli wolisz kremową konsystencję.
 5. Delikatnie wymieszaj i gotowe – twoja grecka frappe jest gotowa do podania!

Pamiętaj, że kluczem do idealnej frappe jest dobrze ubita piana. Dzięki niej napój jest lekki i orzeźwiający, a jednocześnie zachowuje intensywny smak kawy.

Frappe w greckiej kafejce
Freddo w Grecji

Freddo espresso oraz Freddo cappuccino

Freddo espresso i freddo cappuccino to kolejne popularne sposoby na spożycie kawy w Grecji. Te zimne warianty klasycznych włoskich napojów kawowych są idealne na gorące dni.

Freddo espresso to podwójne espresso, schłodzone i serwowane z lodem. Z kolei freddo cappuccino to podwójne espresso z dodatkiem zimnej, ubitej na sztywno pianki mlecznej, podawane także z lodem. Obie wersje oferują niezapomniane doświadczenie smakowe, łącząc intensywność espresso z orzeźwiającym chłodem.

Przepis na freddo espresso

 • Zaparz podwójne espresso. Najlepiej uzyć kawę grecką która dobrze smakuje jako espresso np. Dimello Espresso Gusto.
 • Przelej espresso do shakera i dodaj kilka kostek lodu.
 • Wstrząśnij shakerem, aż kawa się schłodzi.
 • Przelej schłodzone espresso do wysokiej szklanki wypełnionej kostkami lodu.

Przepis na freddo cappuccino

 • Zaparz podwójne espresso.
 • Przelej espresso do shakera, dodaj cukier według uznania oraz 3-4 kostki lodu.
 • W osobnym naczyniu spień mleko lub napój roślinny.
 • Wstrząśnij shakerem z espresso, aż kawa się schłodzi.
 • Przelej schłodzone espresso do wysokiej szklanki wypełnionej kostkami lodu.
 • Na wierzch dodaj spienione mleko.
Kawa frappe przygotowana w domu
Frappe przyrządzone w domu
Domowe freddo dobre na letnie upały.
Domowe freddo dobre na letnie upały.

Podsumowując, grecka kultura kawowa to fascynująca mieszanka tradycji i nowoczesności. Niezależnie od tego, czy wybierzesz tradycyjną kawę grecką, frappe, czy jedną z wersji freddo, możesz być pewien, że dostaniesz namiastkę Grecji skoncentrowaną w filiżance czy szklance.

Jeżeli Twoim celem jest doświadczenie autentycznego greckiego stylu życia to jedynym wyjściem jest wyjazd do Grecji i delektowanie się grecką kawą i dodatkami w zaciszu lub hałasie lokalnej kawiarenki 🙂